Przedłużanie ważności uprawnień w lotnictwie cywilnym (część 2 – świadectwa kwalifikacji)

W poprzednim artykule opisałem zasady przedłużania uprawnień i licencji w lotnictwie ogólnym. Ale dotyczyło to tylko osób, które latają pod nadzorem EASA. Dzisiaj będzie o krajowych uprawnieniach, tj. świadectwach kwalifikacji. Czyli artykuł dotyczy motolatniarzy, paraotniarzy, pilotów ULM, UAVO czy spadochroniarzy.

Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, bo przy uprawnieniach easowskich ULC ma fajne narzędzie – odstępstwo od przepisów, które jest wprowadzane decyzją administracyjną. Natomiast jakiekolwiek ruchy w lotnictwie krajowym wymagają zmiany przepisów a w konsekwencji zaangażowania Ministerstwa Infrastruktury (sami wiecie, jak to z tym jest). Na razie opieram się na projekcie „specustawy antykryzysowej”, która zmienia szereg różnych aktów prawnych. W tym lotniczych.

Na razie jest to projekt sejmowy, wyszedł do Senatu, który jeszcze nie odniósł się do sprawy. Ale z samego ULC mam informacje, że podejście do uprawnień krajowych będzie analogiczne jak przy licencjach europejskich. Jak więc wygląda to w projekcie?

Uprawnienia podstawowe i dodatkowe będą wydłużane jeżeli ich ważność miałaby się skończyć w czasie trwania stanu epidemicznego. Wydłużenie będzie do 90 dni od odwołania tego stanu jednak nie dłużej niż 6 miesięcy od dnia utraty ważności badań. Ta sama zasada wydłużenia o 90 dni dotyczy badań lotniczo lekarskich dla posiadaczy świadectwa kwalifikacji.

To by było na tyle propozycji naszego ustawodawcy dla Was 🙂 Nie ma nic o szkoleniach, egzaminach itp. Moim zdaniem jedyna nadzieja w ULC, że będzie mądrze podchodził do każdego problemu.

W ogóle patrząc na lotnicze aspekty tego projektu można w niektórych fragmentach załamać ręce. Ale czy Wybrańcy Narodu nie przyzwyczaili nas do tego?

Najciekawiej brzmi fragment o „lotniskach, na których należy zapewnić utrzymanie minimalnej gotowości operacyjnej” i możliwość dofinansowania go ze specjalnej rezerwy. Tu jednak jest jeszcze za mało szczegółów, żeby cokolwiek konkretnego napisać. Pożyjemy – zobaczymy. Ciekawe, które lotniska według Rady Ministrów będą ratowane a na których zgaśnie światło. Ja już pierwsze typy mam. A Wy? 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s