Szkolenia UAVO (operatorów dronów) a podatek VAT.

Z podatków najbardziej nie lubię VAT. Najbardziej przeszkadza mi to, że płacę go codziennie, przy każdych zakupach a potem rozliczeniu miesiąca. Mało tego, dając cenę klientowi muszę go doliczyć (przez co wzrasta cena usługi) a potem oddać tę nadwyżkę do budżetu. Też tak macie. Ale czasem można ułatwić sobie życie. Dlatego postaram się pomóc dzisiaj w odpowiedzi na pytanie:

Czy szkolenie do nabycia uprawnień operatora bezzałogowego statku powietrznego jest objęte podatkiem VAT?

W konsekwencji, czy podmiot szkolący tworząc ofertę cenową, powinien doliczyć do ceny podstawowej ten podatek?

Krótka odpowiedź – NIE. Dłuższa niżej.

drone-3198321_1920Dlaczego w ogóle o tym piszę? Ponieważ pierwsze 10 wyników wyszukiwań Google pokazuje, że większość ośrodków szkolenia podają ceny netto powiększone o podatek VAT 23%. Czyli uznają oferowane przez siebie usługi za objęte podatkiem VAT, a w konsekwencji oferują wyższe ceny rzeczywiste dla klienta (nie każdy jest podatnikiem VAT żeby wrzucić to w rozliczenie) niż jest to wymagane przepisami. Ewentualnie sami zarabiają mniej.

Szkolenie UAVO niewątpliwie jest usługą, zatem podlega ustawie o podatku od towarów i usług (VAT). Jednak ta sama ustawa w art. 43 zawiera szereg zwolnień przedmiotowych z podatku VAT. Jednym z nich, określonym w art. 43 ust. 1 pkt. 29 lit a) jest zwolnienie „usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w przepisach odrębnych”. Czyli jeżeli dana usługa spełnia te wymagania, jest ona zwolniona z VAT w ogóle.

Czym jest usługa kształcenia zawodowego?

Najprościej rzecz biorąc usługą kształcenia zawodowego jest szkolenie w zakresie bezpośrednio związane z branżą lub zawodem. Musi ono prowadzić do nabycia nowych uprawnień albo uaktualnienia wiedzy do celów wykonywanego zawodu (albo zawodu, który ktoś zamierza wykonywać). Czyli szkolenie, które pozwoli nam na nabycie konkretnego uprawnienia, bez którego nie możemy wykonywać jakiejś działalności zarobkowej. Ta definicja jest bardzo mocno ugruntowana w orzeczeniach sądów administracyjnych[1]. Jeszcze szerzej definicja „usługi kształcenia zawodowego” została określona w przepisach europejskich[2].

Czy szkolenia UAVO są „usługą kształcenia zawodowego”?

Jakkolwiek na sprawę nie patrzeć – TAK. Wynika to wprost z przepisów art. 95 ust. 2 pkt. 5 Prawa lotniczego oraz Załącznika 6 w sprawie świadectw kwalifikacji[3]. Żeby wykonywać zarobkowe operacje przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego, jego operator (pilot) musi mieć świadectwo kwalifikacji. Skoro zatem żeby wykonywać operacje inne niż rekreacyjne lub sportowe trzeba posiadać konkretne uprawnienie, to szkolenie do nabycia tego uprawnienia jest „usługą kształcenia zawodowego”.

Czy szkolenie UAVO jest prowadzone w formach i na zasadach określonych w przepisach odrębnych?

Najpierw zaznaczę, że ten element wymagany przepisem ustawy o VAT jest niezgodny z Dyrektywą 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, co stwierdzały wielokrotnie sądy administracyjne. Ale póki obowiązuje w naszym systemie prawnym, ograny podatkowe stosują się do niego.

Zatem czy szkolenie UAVO spełnia przesłankę pozwalającą na zwolnienie z podatku? Należy zastanowić się, czy spełnione są warunki:

  • Czy szkolenie jest prowadzone przez podmiot szkolący wpisany do rejestru tych podmiotów przez Prezesa ULC?
  • Czy szkolenie jest prowadzone w oparciu o zatwierdzony program szkolenia?
  • Czy spełnione są szczegółowe przepisy z rozporządzeń wykonawczych o prowadzeniu szkoleń UAVO – ogólnie szkolicie zgodnie z przepisami, legalnie?

Jeżeli Wasz ośrodek spełnia wszystkie te wymagania, to idealnie wpisujecie się w definicję, pozwalającą na zastosowanie przedmiotowego zwolnienia szkolenia UAVO z VAT.

Podsumowując – szkolenie VLOS czy BVLOS prowadzone przez uprawniony podmiot jest niezbędnym elementem do podejścia do egzaminu na świadectwo kwalifikacji. A tylko świadectwo kwalifikacji pozwala na wykonywanie operacji komercyjnie (w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe), czyli na zarabianie na tych operacjach. A skoro można na nich zarabiać, to są one związane z zawodem. W końcu – skoro są one związane z zawodem, to korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.

Co ciekawe, nie ma znaczenia, czy kursant będzie później faktycznie latał komercyjnie czy tylko dla własnej przyjemności. Mówimy przecież o opodatkowaniu samego szkolenia, kiedy podmiot szkolący nie ma pojęcia, co ze świadectwem zrobi jego uczeń.

Na przytoczenie moich słów mogę Wam pokazać szereg interpretacji indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej[4]. Oczywiście nie są to dokumenty mające rangę aktu prawa, ale wyznaczają ogólny trend. Zawsze sami możecie wystąpić o taką interpretację (będzie ona wiązała wobec Was organy podatkowe).

Uwaga na przyszłość

Ten wpis jest aktualny do momentu wejścia w życie rozporządzeń wykonawczych do rozporządzenia bazowego, o którym pisałem TUTAJ. Póki nie znamy tych przepisów, nie wiemy tak naprawdę jakie świadectwa czy licencje będą uprawniały do jakich działań przy użyciu RPAs. Jedno się raczej nie zmieni – zwolnione z podatku będą tylko szkolenia prowadzące do nabycia uprawnień zawodowych, do wyłącznej rekreacji już nie. Coś jak z licencjami pilota – CPL są zwolnione z VAT, ale PPL już nie.

UWAGA: Wyżej wskazana analiza przepisów dotyczy stanu prawnego i interpretacji na dzień publikacji. Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany przepisów i podejścia organów podatkowych. Interpretacje indywidualne nie są źródłem prawa i wiążą tylko organ wobec wnioskodawcy.

 


[1] Np. wyrok NSA z dnia 8 marca 2013 r., I FSK 600/12, wyrok NSA z dnia 6 lutego 2014 r., I FSK 494/12 czy wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 lutego 2017 r., III SA/Wa 3286/15

[2] Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) nr 282/2011 do Dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Definicja: „Kształcenie zawodowe lub przekwalifikowujące powinno obejmować nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, tak samo jak każde nauczanie mające na celu nabycie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych, bez względu na czas trwania kursu

[3] Rozporządzenie MTBiGM z dnia 3 czerwca 2013 r. w sprawie świadectw kwalifikacji (t. jedn. z 2017 r., poz. 288)

[4] Chociażby 0111-KDIB3-2.4012.213.2017.2.AL z 25 lipca 2017 r., 0114-KDIP1-1.4012.454.2017.1.JO z 19 października 2017 r. czy 0112-KDIL4.4012.343.2018.2.AR z 6 września 2018 r.

foto: pixabay from Lars_Nissen

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s