Komercyjne loty IFR samolotem jednosilnikowym AKTUALIZACJA

pilatus_pc_12-ext-2PONIŻSZY WPIS ZDEZAKTUALIZUJE SIĘ 22 MARCA 2017 ROKU. ZAWSZE JEDNAK MOŻE SIĘ PRZYDAĆ, WIĘC ZOSTAWIAM GO Z KOMENTARZEM NA KOŃCU TEKSTU

Samolotami jednosilnikowymi można latać IFR. Mało tego, nawet można w ten sposób wykonywać przewóz lotniczy, zgodnie z przepisami PART.CAT. Jest tylko jeden szkopuł – taki lot musi odbywać się mimo wszystko w warunkach VMC, czyli w warunkach lotów z widzialnością. Dlaczego tak jest i czy jest jakaś szansa na zmianę? Odpowiedź w tym wpisie.

Przepisy

Po kolei, najpierw 4 ważne skróty (wszystkie pochodzą z SERA, art. 3):

 • Warunki VMC (Visual Meteorogical Conditions) – warunki, które pozwalają na wykonanie lotu z widocznością.
 • Warunki IMC (Instrumental Meteorogical Conditions) – warunki meteorologiczne (wyrażone za pomocą widzialności, odległości od chmur i pułapu chmur) będące poniżej minimalnych warunków meteorologicznych określonych dla lotów z widocznością.
 • Lot VFR (Visual Flight Rules) – oznacza lot wykonywany zgodnie z przepisami wykonywania lotów z widocznością;
 • lot IFR (Instrumental Flight Rules) – oznacza lot wykonywany zgodnie z przepisami wykonywania lotów według wskazań przyrządów.

Minima dla lotów VFR przedstawiają się następująco:

Tabela wysokości lotów

Zakres wysokości bezwzględnej

Klasa przestrzeni powietrznej

Widzialność w locie

Odległość od chmur

Na poziomie 3050 m (10 000 ft) AMSL

A B C D E F G

8 km Pozioma – 1500 m Pionowa – 300 m (1000 ft)

Poniżej 3050 m (10 000 ft) AMSL i powyżej 900 m (3000 ft) AMSL lub powyżej 300 m (1000 ft) nad trenem (w zależności która większa)

A B C D E F G

5 km

Pozioma – 1500 m Pionowa – 300 m (1000 ft)
Na i poniżej 900 m (3000 ft) AMSL lub powyżej 300 m (1000 ft) nad trenem (w zależności która większa) A B C D E

5 km

Pozioma – 1500 m Pionowa – 300 m (1000 ft)
F G

5 km

Z dala od chmur i z widocznością powierzchni ziemi

Kiedy można wykonać lot VFR a kiedy IFR przedstawia poniższa tabela:

Lot/warunki

VMC IMC

VFR

Tak

Nie

IFR Tak

Tak

Czyli wyłączona jest możliwość wykonania lotu VFR tylko w warunkach IFR (nie dotykamy na razie lotów specjalnych VFR). Natomiast przepisy CAT.POL.A.300[1] zakazują wykonywania samolotami jednosilnikowymi lotów w warunkach IMC. Czyli nawet w zarobkowym przewozie lotniczym możliwe jest latanie za pomocą przyrządów samolotami jednosilnikowymi.

Problem dotyczy chociażby takich samolotów jak Pilatus PC-12 – bardzo popularnego w całej UE samolotu biznesowego, który staje się coraz częściej powszechny i u nas. Zgodnie z przepisami UE praktycznie nie może on być wykorzystywany jako flota dla air-taxi. Skoro jest jednosilnikowy, to przepisy zakazują latania nim w warunkach IMC oraz w nocy. A takie postawienie ograniczeń kłóci się z istotą latania dyspozycyjnego – trzeba byłoby się liczyć z koniecznością zmiany trasy, jeżeli nieoczekiwanie warunki VMC zmieniłyby się na IMC.

We Francji można

Jest jednak możliwość dopuszczenia samolotu jednosilnikowego do lotów w warunkach IMC. Przykładem jest Voldirect z Rennes we Francji, który otrzymał odstępstwo za zgodą EASA na loty samolotem jednosilnikowym w warunkach IMC. Voldirect ma w swojej flocie Socatę TBM 850. W trakcie postępowania firma wykazała, że TMB 850 podczas użytkowania może się poświadczyć niezawodnością nie mniejszą niż dwusilnikowe samoloty. Wiarygodne dane, analizy ryzyka, zestawienia awaryjności i dobrze uzasadniony wniosek o udzielenie odstępstwa może pozwolić na jego udzielenie również w odniesieniu np. do PC-12. Ważna byłaby jeszcze akceptacja i poparcie ULC.

Czy jest to możliwe w Polsce?

Tak. Musielibyśmy jednak jako Państwo wystąpić o odstępstwo w trybie art. 5 Rozporządzenia UE 965/2012. Przepis ten pozwala na zmianę sposobu użytkowania samolotów jednosilnikowych w operacjach IMC oraz w nocy przez państwo członkowskie UE. Zgłoszenia należy dokonać do EASA i Komisji Europejskiej, a te organy zgodnie z przepisami rozporządzenia bazowego 216/2008[2] dokonają oceny, czy poziom bezpieczeństwa zostanie zachowany.

Dopóki jednak takiego odstępstwa nie uda się uzyskać, loty samolotami jednosilnikowymi w warunkach IMC w przewozie lotniczym są niedopuszczalne. Nie stoi to w sprzeczności z możliwością lotu IFR, ale wtedy muszą być warunki jak dla lotu VFR.

Od 22 marca 2017 roku

Rozporządzenie 2017/363 wprowadza możliwość wykonywania lotów w warunkach IMC oraz w nocy jednosilnikowymi samolotami turbinowymi, pod warunkiem uzyskania zatwierdzenia zgodnie z SET-IMC. Dotyczy to tylko samolotów z napędem turbinowym, więc samoloty z silnikami tłokowymi nie łapią się na nowe przepisy – w dalszym ciągu mogą latać w dzień, w warunkach VMC. Rozporządzenie zostało opublikowane 2 marca 2017 roku, a wejdzie w życie po 20 dniach od publikacji, czyli 22 marca 2017 r.

Pozostałe kwestie jakie znalazły się w rozporządzeniu opiszę w kolejnych artykułach.

_________________________________________________________________________

[1] Czyli Załącznik IV do Rozporządzenia UE 965/2012

[2] Art. 14 Rozporządzenia bazowego 216/2008

4 myśli na temat “Komercyjne loty IFR samolotem jednosilnikowym AKTUALIZACJA

 1. Wszystko co Pan napisał jest prawdą na dzień dzisiejszy. Jednak warto dodać, że w zeszłym roku EASA przedstawiła ‚ opinię’ – czyli w biurokratycznym slangu Brukseli rekomendację dla przepisów CAT -SET -IMC. Zmiana przepisów jest oczekiwania dosłownie na dniach. Co oczywiście nie oznacza szybkiej aktualizacji przepisów krajowych. Dla przykladu Niemcy już zapowiedziały zastosowanie odstępstwa choć pewnie ulegnie to zmianie, ze względu na popyt na usługi samolotem SE. Te przepisy są absolutnie konieczne, na dodatek jeśli połączyć je z planami AKP dotyczącymi zmiany kwalifikacji lotnisk aeroklubowych, może to otworzyć drogę do zupełnie innego latania w Polsce i Europie. Lepiej późno niż wcale…..

  Polubienie

  1. Witam,

   Też słyszałem o tym pomyśle EASA i mam nadzieję, że wejdzie w życie szybko. Co do Niemców, parę lat temu szef ichniego ULCu powiedział, że pozwoli na latanie jednosilnikowymi w przewozie „po jego trupie”. Ale to było parę lat temu, więc może już ktoś inny decyduje.

   Jakby nie patrzeć, słuszna uwaga – dzięki.

   A co do zmiany kwalifikacji lotnisk aeroklubowych. Szczerze – sama zmiana nic nie da. Dziś można robić przewóz lotniczy nawet na lądowiskach (z ograniczeniami oczywiście). Ale zmiana dostępności to jednocześnie możliwość na inwestycje, tam gdzie jest tego sens. Jak np w Białymstoku. Sam uczestniczyłem w procesie modernizacji lotniska, a warunkiem Prezydenta Miasta było właśnie upublicznienie lotniska.

   Pozdrawiam
   Mikołaj

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s